Tradiční Perníková nabídla úchvatnou podívanou

16.06.2024

Majestátně se tyčící hrad Kunětická hora a jeho podhradí je dominantou Pardubického kraje. Toto místo se poslední květnový víkend stalo svědkem cyklistického závodu Českého poháru handicapovaných cyklistů. TJ Léčebna Košumberk je druhým rokem hrdým pořadatelem tohoto kritéria společně s Nadačním fondem 2P. Závod byl předvojem tradičního charitativního projektu s poetickým názvem Perníková 24. Nadační fond 2P jej pořádá již několik let, a jehož se i naši sportovci pravidelně účastní.

Za typicky jarního počasí se na startu závodu, který byl vypsán v délce jedné hodiny a bonusového kola, potkalo téměř čtyřicet cyklistů všech kategorií a výkonnosti. Jeden okruh měřil 7,1 km. Pohádková krajina, kterou si vybral Václav Vorlíček, aby zde natočil svoji slavnou Arabelu na konci sedmdesátých let, nabídla nespočet litých soubojů, ve kterých se neztratili ani naši sportovci.

Vladimír Vaverka dojel ve své kategorii T1 na páté pozici. Jana Veselá uhájila druhou pozici ve stejné kategorii žen. Kategorie T2 měla jak v ženské, tak mužské kategorii dva naše zástupce. Karel Posekaný obsadil čtvrtou pozici, František Vlček uhájil šestou příčku. Královnou své kategorie se stala Michala Švejdová. Martina Vlčková skončila v poli poražených, kdy i přes veliké úsilí svůj závod nedojela. V kategorii C2 hájil naše barvy Václav Kubička, který skončil na druhé pozici za Ivem Koblasou z Favoritu Brno. Kategorie C5 žen patřila Věře Čejkové.

Úderem poledne odstartoval sedmý ročník charitativního závodu Perníková 24, který si klade za cíl podporovat charitativní projekty zaměřené na zdravotně či jinak znevýhodněné osoby. Letošního ročníku se zúčastnilo 33 jednotlivců, 6 dvoučlenných, 6 čtyřčlenných a 6 šestičlenných týmů. Novinkou letošního ročníku byl závod v délce osmi hodin, na který se přihlásilo 14 jednotlivců a osm dvojic. Během obou závodů účastnici pokořili 3803 kol. Přepočtem pak zjistíme, že najeli úctyhodných 27 tisíc kilometrů. Naši cyklisté byli zastoupeni v kategorii šestičlenných týmů. Na start jsme postavili jeden šestičlenný a jeden pětičlenný tým. Oba naše týmy najeli v součtu 76 kol reprezentujících vzdálenost téměř 540 km.

Oba závody se zkrátka povedly. Nic na tom nezměnilo i několik přeháněk, které potrápily cyklisty charitativního závodu.

Další start našich cyklistů se odehraje na Mistrovství České republiky ve Vysokém Mýtě v polovině července.

Druhým rokem jsme hrdým spolupořadatelem ČP Para Perníková. Na trati jsme měli možnost spatřit špičkové výkony, a tak se budeme těšit někdy příště.